Forum Gdańsk
Dziś OTWARTE 9:00 – 21:00
Forum Gdańsk
Dziś OTWARTE 9:00 – 21:00

Idea

Forum Gdańsk to nowoczesna przestrzeń miejska w której odpoczynek, zakupy i rozrywka w płynny sposób łączą się z życiem Gdańska i jego mieszkańców.

Można tu wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i społecznych oraz rozmaitych przedsięwzięciach integrujących lokalną społeczność. To przestrzeń spotkań – różnorodna, kreatywna, otwarta, wypełniona energią i kulturą miasta. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Historia miejsca

Forum powstało na terenach Targu Siennego i Targu Rakowego – historycznych miejsc gdańskiego handlu. Przed rozpoczęciem prac nad Forum Gdańsk, znajdowały się tu tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej 6 lat temu Gildii – pawilonach handlowych z lat 90. ubiegłego stulecia. Obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów, których znaleziska wyeksponowane będą w specjalnych gablotach na terenie bulwaru przy Kanale Raduni. Rozpoczęta w czerwcu 2015 roku budowa kompleksu sprawiła, że przestrzeń ta ożywa na nowo, stając się kontynuacją handlowych tradycji Gdańska.

Zieleń

Aż 1/3 powierzchni Forum Gdańsk to tereny zielone. To ponad 2 hektary, na których zostały posadzone 33 tysiące roślin z 80 gatunków. To także 2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion. W ten sposób w centrum miasta powstał unikalny ekosystem, który przyciąga motyle i śpiewające ptaki. Katarzyna Bellingham zaprojektowała tę przestrzeń tak, by zmieniała się wraz z porami roku – od soczystej wiosennej zieleni, poprzez błękit i fiolet, aż po róż i purpurę pełnego lata i jesieni. Jesienią i zimą oko przechodniów cieszą ozdobne trawy i krzewy. Wszystko po to, by osoby odwiedzające Forum Gdańsk mogły odpocząć na jednej z licznych ławek rozmieszczonych na jego terenie i w środku miasta na chwilę wrócić do natury.

Architektura

Architektura

Forum to miejsce, w którym przestrzeń publiczna kształtuje przestrzeń handlową, a nie odwrotnie. To czyni Forum Gdańsk projektem bezprecedensowym na skalę europejską. Jego forma architektoniczna zwraca uwagę nowoczesnym designem, który płynnie łączy się z zabytkowymi elementami dawnej zabudowy.

 

 

 

Przestrzeń Forum została podzielona na trzy strefy – The Boulevar (Bulwar), Modern Court (Dziedziniec) i The Street (Ulica), co jeszcze bardziej podkreśla różnorodność Forum. Każdą z nich wyróżniają starannie dobrane rozwiązania i detale odwołujące się do różnych stylistyk.

Lokalizacja

Forum Gdańsk powstało w wyjątkowej lokalizacji – wszędzie stąd blisko. Kompleks znajduje się na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta, budynków użyteczności publicznej i węzła przesiadkowego Gdańsk Śródmieście.

Nagrody

Listopad 2018

Prime Property Prize Category: 'Retail Investment of the Year

Forum Gdańsk zostało laureatem w kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Handlowej w konkursie Prime Property Prize 2018. Jest to wyjątkowe wyróżnienie dla obiektu, zważywszy że konkurencja była bardzo silna.

- Forum Gdańsk to bezprecedensowy projekt na skalę europejską, wyjątkowy w formie, jak i ofercie co doceniają zarówno klienci jaki i znawcy branży nieruchomości – mówi Magdalena Gibney, Dyrektor Forum Gdańsk. – Nagroda Prime Property Prize to dla nas szczególne wyróżnienie, potwierdzające, że dokonaliśmy słusznego wyboru decydując się na otwarte, jasne przestrzenie, oferujące klientom miejsce na wiele aktywności – zakupy, relaks, czas z rodziną i przyjaciółmi czy podziwianie przepięknych widoków na Gdańsk.

Grudzień 2018

Multi Poland z prestiżową nagrodą Złotego Spinacza dla kampanii PR Forum Gdańsk

Multi Poland zdobyło prestiżową nagrodę „Złotego Spinacza” dla najlepszej kampanii public relations w Polsce. Europejski deweloper i zarządca obiektów handlowych został doceniony przez jury profesjonalistów branży PR za sukces kampanii wprowadzającej Forum Gdańsk oraz komunikację kryzysową dotyczącą przesunięcia daty otwarcia centrum.

Styczeń 2019

Trzy nagrody tego samego dnia: Property Design Award’ 2019 w kategorii Bryła Centrum Handlowego oraz Europa Property CEE Retail Award’ 2019 w dwóch kategoriach: Large Retail Project oraz Innovation in the retail sector.

Luty 2019

2019 - MobileWebAwards2018 Category: Best Shopping Mobile Application

Forum Gdańsk zdobyło w lutym 2019 roku nagrodę Mobile Web Award w kategorii Best Shopping Mobile Application.

Marka Forum Gdańsk nowoczesną technologię ma w genach, wykorzystuje ją w codziennej komunikacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Forum we współpracy z agencją Amistad stworzyło aplikację, dzięki której użytkownik posiada informacje o aktualnych promocjach i wydarzeniach. Może zaplanować trasę z uwzględnieniem planowanych zakupów oraz odnaleźć zaparkowany samochód.

Komisja konkursowa Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu Internetowego przyznała Forum Gdańsk tytuł najlepszej aplikacji centrum handlowego w 2018 roku. Jury doceniło aplikację mobilną za jej funkcjonalność, design, kreatywność rozwiązań, interaktywność oraz łatwość użytkowania.

- Postawiliśmy na rozwiązania technologiczne i jak się okazuje to była słuszna decyzja – informuje Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. Aplikacja jest bezpłatna.

Kwiecień 2019

2019 - ICSC Commendation Category: New Developments (Large)

Forum Gdańsk otrzymało wyróżnienie w kategorii nowa inwestycja. Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez ICSC, uznawane są za najbardziej prestiżowe w branży europejskich nieruchomości handlowych.

- Konkurencja była duża, a wymagania merytoryczne jeszcze większe –informuje Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Przejście przez całą procedurę bez uwag to już jest zwycięstwo – podsumowuje Gibney. I dodaje: - Cieszę się, że jury doceniło także naszą strategię zarządzania, wzmocnioną poprzez współpracę z ludźmi o różnych stylach myślenia, wywodzących się z różnych kultur i środowisk.

Maj 2019

2019 - CEEQA Award Category: Retail Development of the Year

Nagrody CEEQA są powszechnie uznawane za najważniejszą coroczną nagrodę branżową dla osiągnięć biznesowych w dziedzinie inwestycji i rozwoju nieruchomości komercyjnych, uznając najlepsze budynki, firmy i profesjonalistów z branży w roku branżowym. Nagrody są bezpłatne i są oceniane przez jury złożone z najwyższych rangą przedstawicieli wiodących firm działających w tym sektorze. Wszystkie aspekty procesu przyznawania nagród i oceny są nadzorowane i kontrolowane przez zaufaną firmę konsultingową Deloitte.

Październik 2019

Forum Gdańsk zdobyło dwie statuetki, złotą w kategorii Nowe Centrum Handlowe oraz srebrną w kategorii Kampania Otwarcia/ Przebudowy/ Rozbudowy/ Modernizacji Obiektu Handlowego. Nagrody zostały wręczone podczas gali 10. edycji konkursu organizowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych (PRCH).

Kwiecień 2020

Dobre praktyki Forum Gdańsk docenione i wyróżnione przez ekspertów

Organizacja ekspercka działająca w Polsce od dwóch dekad doceniła Forum Gdańsk za zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i przedstawiła je w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” – największym w Polsce przeglądzie praktyk CSR.

- Debiut Forum Gdańsk w raporcie przygotowanym przez ekspertów to dla nas ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do podejmowania kolejnych wyzwań – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. I dodaje: - Dbałość o jak najlepsze i trwałe relacje z otoczeniem mamy w genach. Z jednej strony wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców i inicjujemy różne projekty, wydarzenia o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym czy rekreacyjnym, z drugiej zaś chętnie wchodzimy we współpracę networkingową, dzielimy się doświadczeniem lub wymieniamy się dobrymi praktykami. Często podejmujemy pionierskie działania w branży.

Raport do pobrania na stronie http://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2019/